Je geodetický plán povinná súčasť znaleckého posudku?

Pre účely sudu potrebujeme oceniť rozostavanú stavbu. Ako je to s geodetickým planom? Je to povinná súčasť znaleckého posudku alebo nie je nevyhnutný? V prípade ak áno, je nutne vložiť rozostavanú stavbu aj do katastra alebo je možné urobiť znalecky posudok len na základe geometrického plánu?

Pri vypracovávaní znaleckého posudku pre súdne účely je dôležité zohľadniť niekoľko kľúčových aspektov:

  1. Zadanie predmetu: Posudok sa vypracúva v zásade podľa zadania predmetu, ktorého sa znalecké dokazovanie týka a na ktoré otázky je potrebné zodpovedať.
  2. Stanovenie všeobecnej hodnoty: Stanovenie všeobecnej hodnoty rozostavanej stavby len podľa geometrického plánu nie je možné vykonať. Všeobecná hodnota sa stanoví po obhliadke, zameraní a z predložených dokladov.
  3. Posudok: V posudku sa stanovuje všeobecná hodnota podielu dokončených konštrukcií na celkovej hodnote dokončenej stavby. Neukončené konštrukcie sa preberajú do posudku zo schválenej projektovej dokumentácie.
  4. Geometrický plán: Jeden z potrebných dokladov je geometrický plán na rozostavanú stavbu. V tomto geometrickom pláne sa zameria rozostavaná stavba (stavba musí byť rozostavaná tak, aby geodet mohol stanoviť obvod stavby a jeho pôdorysné znázornenie), ktoré sa prenesie do katastrálnej mapy.

Na záver, pre správne vypracovanie znaleckého posudku a Geometrického plánu je potrebné kontaktovať odborníka alebo znalca v oblasti nehnuteľností. Títo odborníci majú potrebné skúsenosti a vedomosti na to, aby správne vyhodnotili stav nehnuteľnosti a pripravili všetky potrebné dokumenty.