Plánujem prístavbu k staršiemu rodinnému domu.. Je možné po zrealizovaní tejto prístavby rozdeliť tento dom na 2 samostatne bytové jednotky? Prístavba zvlásť, pôvodná časť zvlášť…Aký je prípadný postup v tejto veci a aké sú podmienky/obmedzenia takéhoto rozdelenia? A ako sa potom určia vlastnícke vzťahy k pozemku, na ktorom stoji takýto rodinný dom s 2 bytmi, teda s 2 vlastníkmi… Bude to spoluvlastníctvo alebo vecne bremeno a je možné potom vymedziť takéto vlastníctvo resp. vecné bremeno len na určitú časť pozemku? Aby teda každý vlastník mal určené, ktorá časť prislúchajúceho pozemku je jeho…
Pri plánovaní rozdelenej rodinnej domu je potrebné riešiť niekoľko kľúčových aspektov:
- Projektovanie: Vaše predstavy o rozdelenom rodinnom dome je potrebné riešiť už pri projektovaní. Cieľom by malo byť vytvorenie novej stavby na samostatnom pozemku, nie prístavba k existujúcej stavbe. Terajší dom by mal tiež mať samostatný pozemok, na ktorom je postavený.
- Nádvorie a parcela: Nádvorie je potrebné riešiť ako spoluvlastníctvo. Takéto rozdelenie parciel je potrebné riešiť v Geometrickom pláne.
- Technické riešenie novej stavby: Nová stavba by mala byť schopná plniť svoju úlohu aj po odstránení existujúcej stavby. Napojenie novej stavby na inžinierske siete by malo byť riešené tak, aby mal samostatné prípojky so samostatným meraním. Tieto prípojky by mali byť situované do pozemku, ktorý ako nádvorie je v spoluvlastníctve.
- Stavebné povolenie: Takto riešenú stavbu by mal stavebný úrad povoliť. Pri tomto procese sa budú zohľadňovať požiadavky a pripomienky účastníkov stavebného konania.
Tieto kroky by mali pomôcť zabezpečiť, že váš projekt rozdelenia rodinného domu bude úspešný a legálny.